5 błędów kierowców aut z turbosprężarką

Strona główna » Blog warsztatu samochodowego » 5 błędów kierowców aut z turbosprężarką

5 błędów kierowców aut z turbosprężarką

Turbodoładowany silnik posiada wiele zalet. Główną z nich jest dużo większa moc w porównaniu ze zwykłą jednostką wolnossąca. Za udogodnienia musimy jednak zapłacić pewna cenę, jaką jest staranna pielęgnacja auta. Niestety, wiele osób o tym zapomina, a później dziwi się, że pojawiają się usterki. Sprawdź, czy i Ty nie popełniasz typowych błędów kierowców.

Tani olej

Szukając źródła oszczędności, wielu kierowców próbuje oszczędzić na oleju samochodowym. Jest to jednak rozwiązanie na krótką metę. Stosowanie olejów niezatwierdzonych przez producenta grozi poważnymi awariami turbosprężarki. Silnik turbodoładowany oraz turbosprężarka pracują w specyficznych warunkach. Spaliny, jakie są dostarczane do turbosprężarki osiągają bardzo wysokie temperatury, w związku z czym podzespół wymaga dodatkowego smarowania. Używanie nieodpowiednich olejów może w skrajnych przypadkach skończyć się tak dużymi uszkodzeniami, że zwykła regeneracja turbosprężarki nie wystarczy i konieczna będzie kosztowna wymiana podzespołu na nowy.

Nagłe gaszenie silnika

Kolejnym typowym uchybieniem jest gwałtowne gaszenie rozgrzanego silnika bez odczekania, aż jednostka napędowa się ostudzi. Przed zgaszeniem rozpędzonego do wysokich obrotów silnika należy odczekać co najmniej kilkanaście sekund na biegu jałowym. Dzięki temu unikniemy „koksowania” oleju, czyli jego rozpadu, co mogłoby skutkować nagromadzeniem osadu na łożyskach. Obniżenie obrotów silnika nie zajmie nam więcej niż 10 sekund, a może nas uchronić przed wizytą w serwisie turbosprężarek.

Nieczyszczony układ wtrysku

W silnikach turbodoładowanych mieszanka paliwowa jest podawana pod bardzo wysokim ciśnieniem. Aby układ wtrysku mógł poradzić sobie z takimi warunkami pracy, konieczne jest czyszczenie turbiny raz na jakiś czas. Jeśli nigdy wcześniej nie czyściliśmy turbiny, to warto przeprowadzić takie kompleksowe czyszczenie w serwisie turbosprężarek.

przestrzeganie podstawowych zasad w dbaniu o samochód aby nie uszkodzić turbosprężarki

Za szybki start

Częstym błędem popełnianym przez kierowców jest zbyt szybkie ruszanie z miejsca. Należy dać silnikowi trochę czasu, aby mógł osiągnąć temperaturę roboczą, co zwykle następuje w przeciągu 20-30 sekund od jego uruchomienia. Jednostka napędowa jest wtedy odpowiednio smarowana, dzięki czemu podzespoły są zabezpieczone przed ścieraniem się.

 


Samochody z turbodoładowaniem dostarczają większej przyjemności z jazdy pod warunkiem, że prawidłowo o nie dbamy. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, aby przez długie lata cieszyć się sprawną turbosprężarką.

05.09.2016