Jak odzyskać kod do radia?

Strona główna » Blog warsztatu samochodowego » Jak odzyskać kod do radia?

Jak odzyskać kod do radia?

Radioodbiorniki montowane w autach wyprodukowanych po 2000 roku zostały wyposażone przez producentów w fabryczny kod PIN mający je chronić przed kradzieżą. Niestety, w praktyce rozkodowanie radia zwykle nie stanowi dla złodzieja większego problemu, za to może przysporzyć nie lada kłopotów prawowitemu właścicielowi auta.

Kilka sposobów na rozkodowanie radia

Odłączenie akumulatora i brak odpowiedniej dokumentacji zawierającej kod to najczęstsze powody niemożności uruchomienia radia. Odcięcie akumulatora powoduje skasowanie pamięci podręcznej auta, a tym samych utratę kodu potrzebnego do funkcjonowania radia.

Mamy kilka możliwości odzyskania kodu. Pierwsza z nich to wizyta na autoryzowanej stacji producenta danej marki. Powinniśmy przygotować numer VIN samochodu lub numery z naklejki na odbiorniku radiowym. W autoryzowanym serwisie zwykle nie płacimy za udostępnienie kodu.

Jednakże dealer nie zawsze chce lub może nam pomóc. W takiej sytuacji pozostaje nam udać się do warsztatu i skorzystać z pomocy elektromechanika samochodowego. Sposób odzyskiwania kodu zależy od marki samochodu i producenta radia. W wielu przypadkach radia nie trzeba nawet wyjmować. Wystarczy, że mechanik wpisze w specjalnym komputerowym programie numer seryjny radia i jego markę, a po chwili uzyska kod.

Niestety, nie każde radio da się rozkodować programowo. Wówczas elektromechanik musi odczytać kod z procesora. Odpowiedni element radia należy wylutować, podłączyć do komputera, ustalić kod i z powrotem zamontować w samochodzie. Skomplikowanie takiej usługi wzrasta, podobnie jak jej cena. Za tę czynność zapłacimy mniej więcej 100 zł. Jeśli chcemy na przyszłość uniknąć nieprzyjemności z zablokowanym radiem, możemy poprosić serwisanta o zablokowanie funkcji żądania kodu.

Sprawdź, zanim zapłacisz

Zanim udamy się do serwisu, czy warsztatu w poszukiwaniu kodu, warto dokładnie przejrzeć dokumentację naszego samochodu i radia. Często kod zapisywany jest na karteczce formatu karty kredytowej. Jeśli radio zostało sprowadzone z zagranicy wraz z autem, kod PIN powinien być zapisany w briefie. W wydziale komunikacji możemy poprosić o wgląd do briefu i spisać z niego kod, jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej.

Bardziej cierpliwi mogą też spróbować wygenerować kod do radia na własną rękę. W Internecie można natrafić na wiele stron oferujących kalkulatory generujące kody po numerze seryjnym auta. Należy jednak pamiętać, że metoda ta nie skutkuje we wszystkich modelach. Rozkodowanie radia po numerze seryjnym jest możliwe w niektórych modelach Blaupunkta, Forda i Grundiga. W przypadku odbiorników radiowych, których numery seryjne zaczynają się od "VW" i ,"AUZ" kalkulator nie zda egzaminu.

Jeśli nie jesteśmy w stanie rozkodować radia kalkulatorem, musimy odczytać pamięć radia. Przyda się do tego programator (np. I2C, JDM, czy Xprog). Kiedy już otrzymamy zapis pamięci w postaci pliku, trzeba znaleźć zaszyfrowany kod. W tym celu możemy użyć programu, który poda nam kod, a jeżeli nie wiemy, w której linijce go znaleźć, możemy wgrać do radia wsad ze znanym kodem.

Z generowaniem kodu na własną rękę powinno się jednak uważać. Zdarza się, że internetowe kalkulatory podają nam nieprawidłowe cyfry. W zależności od modelu radia, wystarczy od 3 do 10 razy wpisać błędny kod, aby na stałe zablokować procesor.

Ci, którzy czują się na siłach mogą samodzielnie pogłówkować nad rozpracowaniem kodu do swojego radia. Jednak jak z każdą ingerencją w elektronikę, należy zachować ostrożność. Nieumiejętnie przeprowadzone samodzielne rozkodowanie radia może przynieść więcej szkód niż pożytku i okazać się bardziej kosztowne niż wizyta w serwisie.

19.09.2016