Po czym poznać dobrego elektromechanika?

Strona główna » Blog warsztatu samochodowego » Po czym poznać dobrego elektromechanika?

Po czym poznać dobrego elektromechanika?

Współczesne samochody posiadają coraz bardziej wyrafinowaną i delikatną konstrukcję, opartą w znacznej mierze na elektronice. Tradycyjna mechanika jest stopniowo wypierana przez elektromechanikę samochodową, a zapotrzebowanie na fachowców w tej dziedzinie rośnie. Niestety, znalezienie kompetentnego specjalisty nie zawsze jest proste. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy wyborze warsztatu, aby uniknąć przykrości.

Kim jest elektromechanik?

Elektromechanik to osoba zajmująca się montażem, naprawą i konserwacją samochodowych układów elektrycznych. Jego praca wymaga podstawowych wiadomości o budowie i obsłudze pojazdów oraz specjalistycznej wiedzy z zakresu elektryki samochodowej. Dobry elektromechanik stale poszerza swoją wiedzę i umiejętności, aby być na bieżąco z motoryzacyjnymi nowościami.

Do podstawowych zadań elektronika/elektromechanika samochodowego należy praca przy urządzeniach odpowiedzialnych w samochodzie za sterowanie, zabezpieczanie i sygnalizację, kontrolowanie stanu technicznego zespołów i układów elektrycznych oraz przeprowadzanie ich regulacji, a także diagnozowanie usterek. Osoba wykształcona w tym kierunku zajmuje się także układami bezpieczeństwa i komfortu jazdy (np. sprzętem muzycznym, czy klimatyzacją), a także sprawdza prawidłowe działanie zapłonu i świateł w samochodzie.

Narzędzia pracy – wizytówka fachowca

Narzędzia i specjalistyczne urządzenia są w pracy elektromechanika bardzo ważne. Posługuje się on typowymi narzędziami ślusarskimi, kluczami dynamometrycznymi, wkrętakami z napędem elektrycznym i pneumatycznym oraz specjalistycznymi przyrządami pomiarowymi i diagnostycznymi. Staranny fachowiec dba o swoje narzędzia pracy, jednak nie powinniśmy się zrażać tym, że nie są one lśniące i sterylne niczym ze sklepu, nie świadczy to o niedbałości ich użytkownika, lecz o tym, że często ich używa.

Dobry fachowiec powinien posiadać wysokiej jakości komputer diagnostyczny, dzięki któremu szybko i sprawnie rozpozna awarię i ustali jej przyczyny. Równie ważne jak prawidłowe zdiagnozowanie usterki jest wybór optymalnego sposobu jej usunięcia. Elektromechanik musi wiedzieć, kiedy można uszkodzony element naprawić, a kiedy konieczna będzie jego wymiana na nowy.

Jakie cechy powinien mieć elektromechanik?

W zawodzie elektromechanika istotną rolę oprócz formalnego wykształcenia pełnią również indywidualne cechy osobowości. Osoba dobrze predysponowana do wykonywania tej profesji powinna odznaczać się:

  • dobrą koordynacją wzrokowo-ruchową,
  • spostrzegawczością,
  • dobrą pamięcią,
  • uzdolnieniami technicznymi,
  • cierpliwością,
  • analitycznym myśleniem.

W poszukiwaniu godnego zaufania fachowca warto zasięgnąć opinii znajomych, bądź przejrzeć motoryzacyjne fora internetowe, na których klienci dzielą się opiniami na temat warsztatów. Niestety większość internautów chętniej wyraża opinie negatywne niż pozytywne, dlatego nie liczmy na znalezienie dużej ilości pochlebnych komentarzy. Jeżeli natomiast często widzimy powtarzające się negatywne twierdzenia na temat jakiegoś warsztatu, lepiej go omińmy.

W wyborze elektromechanika, oprócz opinii jego klientów, pomoże nam nasz własny zmysł obserwacji. Podczas wizyty w warsztacie nie powinniśmy mieć trudności w komunikacji ze specjalistą. Uczciwy fachowiec powinien nas z góry poinformować o przewidywanym czasie i koszcie naprawy, a po jej przeprowadzeniu - nie robić problemu z opisaniem przebiegu i wyjaśnieniem przyczyn usterki.26.09.2016