Problem z odpaleniem silnika? Skoryguj dawkę rozruchową

Strona główna » Blog warsztatu samochodowego » Problem z odpaleniem silnika? Skoryguj dawkę rozruchową

Problem z odpaleniem silnika? Skoryguj dawkę rozruchową

Kłopot z opóźnionym rozruchem dotyczy głównie aut z turbodoładowanym silnikiem Diesla z bezpośrednim wtryskiem (TDI) marki Volkswagen, Audi, Seat oraz Škoda. Problem z ruszeniem z miejsca pojawia się zwykle wtedy, gdy silnik jest rozgrzany. Dzieje się tak, ponieważ paliwo zostaje podane dopiero po osiągnięciu przez koło dwumasowe odpowiedniej prędkości. Rozwiązaniem komplikacji z odpaleniem auta jest korekcja dawki rozruchowej, czyli takie przeprogramowanie mapy silnika, aby w momencie rozruchu dostał on wystarczającą dawkę paliwa.

Dlaczego silnik się przegrzewa?

Użytkownicy aut z opóźnionym zapłonem często bywają naciągani na kosztowną wymianę akumulatora, rozrusznika lub świec żarowych. Niestety, takie zabiegi zwykle nie zdają egzaminu. Niektóre warsztaty proponują też oszukanie czujnika temperatury. Jest to jednak rozwiązanie prowizoryczne i szybko odczujemy jego negatywne skutki. Fakt, silnik będzie przed jakiś czas lepiej palił, ale tylko dlatego, że komputer ECU postrzega wtedy silnik jako zimny. Wskutek tego podczas rozruchu oraz jazdy zużywane są dużo większe dawki paliwa niż jest to wskazane, co wpędza kierowcę w dodatkowe koszta.

Na czym polega korekta dawki startowej?

O wiele bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest korekta dawki rozruchowej silnika. Ułatwia ona silnikom TDI zapłon, gdy temperatura ich pracy jest wyższa niż temperatura otoczenia i nie naraża przy tym koła dwumasowego na nadmierną eksploatację. Jest również doskonałym sposobem na zaradzenie problemom z pompą wtryskową i pompo-wtryskiwaczami.

Korekta dawki startowej silnika jest przeprowadzana poprzez zmianę parametrów sterownika ECU silnika. Jest to metoda całkowicie bezinwazyjna i bezpieczna dla silnika. Sterownik zostaje tak przeprogramowany, aby w momencie rozruchu silnik dostał większą dawkę paliwa. Spalanie w trakcie jazdy nie zmienia się. Dzięki odpowiednio dobranej dawce rozruchowej nie nadwyrężamy rozrusznika i akumulatora. W zależności od modelu sterownika i skomplikowania jego oprogramowania, mechanik potrzebuje od 1 do 4 godzin na skorygowanie mapy dawki startowej.

Niektórzy amatorzy motoryzacji próbują na własną rękę zaradzić problemom z odpalaniem silnika za pomocą narzędzia diagnostycznego VAG. Pamiętajmy jednak, że urządzenie to służy jedynie do orientacyjnego rozpoznania problemu. Można pokusić się o wprowadzenie zmian odnośnie dawki rozruchowej w kanałach urządzenia, jednak będą to zmiany zaledwie kosmetyczne i niepotrzebnie spowodują wzrost zużycia paliwa. Ponadto, nawet wśród samych użytkowników samochodów istnieją sprzeczne opinie co do tego, w jakim kanale owe zmiany wprowadzać i jakie wartości liczbowe wpisywać.

Nieumiejętnie wprowadzone zmiany przyniosą więcej szkód niż pożytku, dlatego jeśli zależy nam na sprawnym i bezpiecznym funkcjonowaniu samochodu, lepiej jest udać się do profesjonalnego tunera. Przy okazji ingerencji w mapę silnika, mechanik może na nasze życzenie przeprowadzić za jednym zamachem chip tuning, który doda naszemu autu dodatkowej mocy.

Turbodoładowane silniki Diesla z bezpośrednim wtryskiem mają wiele zalet – są trwałe, oszczędne i dynamiczne. Niestety, jak każda nowość, nie są pozbawione wad. Jedną z nich jest kłopot z odpaleniem silnika „na ciepłym”. Na szczęście na wszystko jest sposób. Wystarczy fachowo przeprowadzona korekta dawki rozruchowej, aby móc się w pełni cieszyć możliwościami naszego napędzanego Dieslem samochodu.

10.10.2016