Czy instalacje gazowe są dobrą inwestycją?

Strona główna » Blog warsztatu samochodowego » Czy instalacje gazowe są dobrą inwestycją?

Czy instalacje gazowe są dobrą inwestycją?

Koszt montażu instalacji gazowej

Ostateczna cena, jaką przyjdzie nam zapłacić za montaż instalacji gazowej w naszym samochodzie, uzależniona jest od bardzo wielu czynników. Wszystko zależy od tego, na jak duży zbiornik LPG się zdecydujemy, jakiej marki osprzęt wybierzemy (bardzo dobrym wyborem jest instalacja gazowa BRC), gdzie będziemy chcieli zamontować wlew gazu oraz, co chyba najistotniejsze, w jaki silnik wyposażony jest nasz samochód.

W samochodach wyposażonych w mniejsze jednostki napędowe, na przykład czterocylindrowe, koszt montażu instalacji gazowej może zaczynać się już od dwóch tysięcy złotych. W przypadku silników ośmiocylindrowych cena może wzrosnąć nawet do pięciu tysięcy ze względu na większą liczbę wtryskiwaczy oraz konieczność zastosowania mocniejszego reduktora. Nie zmienia to jednak faktu, że nadal jest to opłacalne, gdyż może się okazać, że zaczniemy jeździć nawet o połowę taniej niż dotychczas.

Zalety instalacji LPG

Wokół samochodowych instalacji gazowych przez lata narosło wiele legend. Instalacje są jednakże cały czas rozwijane, dzięki czemu ich nowsze generacje są zdecydowanie mniej problematyczne. Do ich zalet można natomiast zaliczyć:

  • Cena gazu LPG - instalacja LPG ma jedną zasadniczą zaletę, która jest podkreślana przez wszystkich - pozwala na napędzanie samochodu gazem LPG, który jest obecnie ponad połowę tańszy od pozostałych paliw.
  • Brak negatywnego wpływu na żywotność silnika – warunek jest jeden, instalacja musi zostać zamontowana profesjonalnie (na przykład w Grand Service niedaleko Zawiercia)
  • Bezpieczeństwo – dzięki stosowanym zabezpieczeniom, rzadko zdarza się, że instalacje gazowe powodują realne zagrożenie. Najczęściej niebezpieczne awarie spowodowane są błędami przy montażu lub zastosowaniu złej jakości elementów.
  • Kompatybilność z nowymi samochodami – najnowsza generacja instalacji gazowych świetnie współpracuje ze sterownikami silników, dzięki czemu unikamy problemów z diagnostyką komputerową samochodu, wiemy, że silnik właściwie dawkuje paliwo, a elektromechanik jest w stanie szybko wykryć potencjalne usterki.

Dla kogo są instalacje gazowe?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – dla każdego, kto regularnie jeździ samochodem. Oszczędności będą odczuwalne nawet, jeśli dziennie pokonujemy tylko około 25km. To ile faktycznie zaoszczędzimy zależy jednak od kilku czynników. Począwszy od tego czy montaż instalacji LPG został wykonany prawidłowo, przez jakość paliwa, aż po naszą technikę jazdy.

Warto być tego świadomym. Instalacje gazowe to delikatne układy, które powinny być montowane, regulowane i serwisowane tylko i wyłącznie przez specjalistów. Gdy mieszkamy w okolicach Częstochowy, Katowic czy Dąbrowy Górniczej, instalacje gazowe możemy montować i serwisować na przykład w Grand Service, a oprócz tego skorzystać także z pomocy elektromechanika, wykonać diagnostykę komputerową lub przeprowadzić nabicie klimatyzacji samochodowej.

03.04.2018