Instalacja LPG – co należy wiedzieć

Strona główna » Blog warsztatu samochodowego » Instalacja LPG – co należy wiedzieć

Instalacja LPG – co należy wiedzieć

Instalacje gazowe – ewolucja

Starsze pojazdy wyposażone były z znacznie mniej skomplikowane silniki niż obecne. Dlatego też patrząc przez pryzmat dzisiejszych instalacji gazowych, pierwsze dostępne na rynku były wręcz prymitywne. W dużym skrócie ewolucja instalacji LPG przedstawia się następująco:

  • I generacja – najprostsza możliwa konstrukcja złożona ze zbiornika LPG, przewodów, parownika oraz miksera, który montowany był przed przepustnicą. Przeznaczona była do samochodów wyposażony w gaźnik.
  • II generacja – przeznaczona dla pojazdów wyposażonych we wtrysk paliwa oraz metalowy lub plastikowy kolektor ssący. Sterowana była przez nieskomplikowany układ, który przy użyciu silnika krokowego ustalał skład mieszanki.
  • III generacja – to udoskonalona i rozbudowana wersja wcześniejszych rozwiązań, która przeznaczona jest do pojazdów z wielopunktowym wtryskiem paliwa.
  • IV generacja – jest to najnowocześniejsze rozwiązanie dostępne na rynku, które eliminuje większość problemów występujących w poprzednich generacjach instalacji LPG, a dzięki elektronicznemu sterowaniu wtryskiwaczami nie występuje spadek mocy i dynamiki silnika.

Instalacja LPG musi być zadbana

Nie można wychodzić z założenia, że po montażu LPG można o instalacji zapomnieć i wszystkie czynności ograniczyć do tankowania gazu. Oprócz wykonywania standardowych czynności serwisowych w naszym samochodzie, takich jak regularne przeglądy, diagnostyka komputerowa, wymiana oleju oraz filtrów, czy też uzupełnianie płynów, należy zwrócić uwagę na kilka elementów mających bardzo istotny wpływ na instalację gazową. Z perspektywy instalacji LPG szczególnie istotny jest układ zapłonowy, ponieważ jeżeli iskra będzie za słaba, to silnik może przerywać i pracować niepoprawnie. Kolejną ważną kwestią jest poziom płynu chłodzącego. Jeśli jest go zbyt mało, może okazać się, że reduktor nie będzie odpowiednio ogrzewany i zamarznie. Bardzo istotny wpływ na spalanie mają także filtry powietrza oraz gazu.

Jak widać jest tego całkiem sporo i nie wszystkie czynności serwisowe da się wykonać samodzielnie. Zaleca się, by przeprowadzać przegląd instalacji gazowej co około 10-15 tysięcy kilometrów. Można go też połączyć z innymi czynnościami, takimi jak serwis klimatyzacji samochodowej czy wypalanie DPF – w zależności od tego co i kiedy planujemy wykonać.

Zadbana instalacja LPG to gwarancja oszczędności

Montaż LPG to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Śmiało można stwierdzić, że jest to dobra inwestycja. Decydując się na montaż instalacji, posiadacze pojazdów z Katowic, Lublińca czy Sosnowca mogą zdecydować się na skorzystanie z usług na przykład firmy Grand Service. Tylko profesjonalnie zamontowana instalacja LPG jest gwarantem bezpieczeństwa oraz szybkiego zwrotu poniesionych kosztów, a w przyszłości sporych oszczędności wynikających z korzystnych cen gazu LPG.

13.04.2018