Elektromechanik samochodowy – niezbędna pomoc przy wielu naprawach

Strona główna » Blog warsztatu samochodowego » Elektromechanik samochodowy – niezbędna pomoc przy wielu naprawach

Elektromechanik samochodowy – niezbędna pomoc przy wielu naprawach

Trudno nie zauważyć, że we współczesnych samochodach prawie wszystko sterowane jest przy pomocy elektroniki. Sprawia to, że wykonanie niektórych napraw stało się zdecydowanie trudniejsze i w wielu przypadkach, gdy dochodzi do awarii jakiegoś modułu elektronicznego, wymienia się z automatu cały element. Doświadczony elektromechanik samochodowy jest jednak w stanie wykryć przy pomocy diagnostyki komputerowej i usunąć wiele usterek wewnątrz uszkodzonego podzespołu, dzięki czemu możemy zaoszczędzić zarówno pieniądze, jak i czas.

Elektromechanik – jedyna osoba, która może pomóc

Kwestia podejścia producentów samochodów do montażu sterowników silnika i innych elementów elektronicznych w pojazdach jest rzeczą bardzo ciekawą. W wielu przypadkach elektronika montowana jest jako element większych podzespołów, umieszczana w obudowach, których nie da się rozebrać albo zalewana żywicą lub klejem. Z jednej strony jest to zrozumiałe – ma to być ochrona dla delikatnych elementów. Z drugiej strony sprawia to jednak wiele kłopotów, przez co awaria małego sterownika może oznaczać wymianę większej części, być może nawet sprawnej mechaniczne.

Innym standardowym problemem, który jest często napotykany, to dostępność części na rynku. Zamienniki praktycznie nie istnieją, a oryginalne podzespoły elektroniczne są z reguły albo niedostępne, albo bardzo drogie (do tego stopnia, że w przypadku starszych pojazdów cena modułu może przewyższyć wartość pojazdu).

W takich sytuacjach okazuje się, że jedyną deską ratunku może być profesjonalny elektromechanik samochodowy, który wyposażony jest w odpowiednie narzędzia do diagnostyki samochodowej oraz do demontażu części elektronicznych, a do tego posiada wiedzę pozwalającą zlokalizować przyczynę problemu.

Sterownik silnika i inne moduły

Pomimo, że poszczególne elementy elektroniczne w samochodzie mają różne zadania, są one zbudowane w bardzo podobny sposób. Dlatego w większości przypadków za wadliwe działanie modułu odpowiadają:

  • Ścieżki na płytach PCB – przerwane lub źle wykonane,
  • Tzw. Zimne luty – niestykające połączenia lutowane,
  • Kondensatory - mogą być na przykład napuchnięte,
  • Rezystory – uszkodzone przy montażu lub przepalone,
  • Przekaźniki,
  • Bezpieczniki.

Są to zupełnie standardowe elementy dla wszelkiego rodzaju elektroniki, a z ich wymianą, która może być czasochłonna, powinien sobie poradzić każdy elektronik samochodowy. Po dobrze wykonanej naprawie, moduł elektroniczny powinien działać jak nowy, a koszt takiego rozwiązania prawie zawsze będzie zdecydowanie niższy niż kupno nowej części.

Tylko dobry elektromechanik samochodowy to gwarancja skutecznej naprawy

Często zdarza się, że niedoświadczeni elektromechanicy potrafią rozwiązać konkretny problem, jednak nie potrafią ustalić jego przyczyny, przez co awarie nawracają. Dlatego też najzwyczajniej nie warto korzystać z usług niesprawdzonych warsztatów. Koniecznie zatem należy sprawdzić opinie serwisów nim zdecydujemy gdzie się udamy.

Nawet jeśli mieszkamy w Tarnowskich Górach, Lublińcu czy Myszkowie, warto udać się do serwisu Grand Service zlokalizowanego w miejscowości Koziegłowy, gdzie doświadczony elektromechanik samochodowy przeprowadzi diagnostykę komputerową oraz wykona wszelkie naprawy kompleksowo i profesjonalnie.

23.04.2018