Montaż instalacji gazowej – najczęstsze błędy

Strona główna » Blog warsztatu samochodowego » Montaż instalacji gazowej – najczęstsze błędy

Montaż instalacji gazowej – najczęstsze błędy

Co powinno poprzedzić montaż instalacji LPG?

Zanim zdecydujemy się na montaż instalacji gazowej, to podobnie jak przy chip tuningu lub jakiejkolwiek innej poważnej ingerencji w naszym pojeździe, powinniśmy sprawdzić jego stan techniczny. W przypadku samochodów przygotowywanych do instalacji LPG należy zwrócić szczególną uwagę na działanie układu zapłonowego oraz różnych czujników, z sondami lambda na czele. Wszystkie wadliwe elementy należy wymienić, a następnie przeprowadzić regulację zaworów.

Użytkownicy samochodów mogą nie być świadomi tego, jak istotne jest wykonanie powyższych czynności. Nieświadomość tą lubią natomiast wykorzystywać niektóre serwisy, przez co instalacja gazowa montowana jest w niesprawnym samochodzie, a klient po zamontowaniu jej musi wielokrotnie odwiedzać serwis celem wykonania regulacji, która i tak niewiele da na dłuższą metę. Dobry warsztat, taki jak Grand Service sprawdzi natomiast przed montażem wszystkie newralgiczne elementy i o wszystkich znalezionych usterkach poinformuje klienta.

Na co zwracać uwagę przy montażu instalacji gazowej?

Jednym z podstawowych błędów popełnianych przy montażu instalacji LPG to chęć zaoszczędzenia. Korzystanie z najtańszych dostępnych części z reguły sprawia, że instalacja gazowa działa niestabilnie i często ulega awariom. Lepsze jakościowo elementy są nieco droższe, jednak zapewniają dużo lepszą pracę całej instalacji LPG, a w efekcie całego silnika.

Równie istotne jest też dopasowanie parametrów instalacji do jednostki napędowej oraz spasowanie poszczególnych części do siebie, zwłaszcza, gdy wykorzystywane są elementy od różnych producentów.

Sam montaż instalacji gazowej jest czasochłonny. Dlatego jeśli serwis obiecuje nam wykonanie całej instalacji w jeden dzień to oznacza, że instalacja może zostać zamontowana niepoprawnie oraz nieprecyzyjnie – zdarzają się na przykład serwisy wiercące otwory w kolektorze dolotowym nie demontując go, przez co trudno mówić tu o precyzji, a do tego do silnika wpadają w takiej sytuacji opiłki wierconego metalu. Warto w takiej sytuacji rozejrzeć się za innym serwisem.

Podczas montażu instalacji gazowej wiele decyzji powinno należeć do klienta – począwszy od tego gdzie i jaki zbiornik lpg ma zostać zamontowany, przez umiejscowienie wskaźnika poziomu gazu i przełącznika, aż po umiejscowienie wlewu gazu. Bardzo często monterzy twierdzą, że wlewu nie da się wyprowadzić obok wlewu benzyny, a przyczyną jest tu tylko ich lenistwo.

Jak rozpoznać dobry warsztat?

Przy wyborze dobrego warsztatu koniecznie należy zwrócić na kwestie takie jak:

• Staż warsztatu na rynku,
• Czy posiada on autoryzacje producentów (na przykład producenta instalacji gazowych BRC),
• Opinie w Internecie,
• Posiadany sprzęt oraz kultura pracy mechaników,
• Wykorzystywane przy montażu części (na przykład prosząc o kosztorys).

Wśród dobrych warsztatów oferujących montaż instalacji gazowej znajdziemy między innymi firmę Grand Service, która polecana jest przez kierowców między innymi z Katowic, Częstochowy czy też Sosnowca.

02.05.2018