Diagnostyka komputerowa samochodu

Strona główna » Blog warsztatu samochodowego » Diagnostyka komputerowa samochodu

Diagnostyka komputerowa samochodu

Elektromechanik samochodowy – mechanik czy informatyk?

To po prostu specjalista w swojej dziedzinie. Dobry elektromechanik samochodowy zna się zarówno na mechanicznych aspektach działania samochodu, jak i na systemach elektronicznych, które pojazdem sterują, a dzięki doświadczeniu potrafi wskazać nie tylko gdzie tkwi problem, lecz także co jest jego przyczyną.

Do przeprowadzenia pełnej diagnostyki komputerowej konieczne jest jednakowoż posiadanie odpowiedniego sprzętu i oprogramowania pozwalającego na komunikację ze sterownikiem silnika. Wykorzystując je, elektromechanik może ustalić między innymi:

  • Z jakim pojazdem ma do czynienia,
  • Jaką wersję oprogramowania ma sterownik silnika,
  • Jakie błędy zgłasza komputer,
  • Czy pojazd jest powypadkowy,
  • Kiedy została wykonana na przykład wymiana oleju,

Diagnostyka komputerowa samochodu – nie tylko serwis

Przepisy nakazują, by we wszystkich współczesnych pojazdach montowane były standardowe złącza diagnostyczne. Bardzo ułatwia to pracę serwisom i sprawia, że praktycznie każda wizyta w warsztacie zaczyna się obecnie od sprawdzenia, co ma do powiedzenia komputer pojazdu. Dopiero po analizie błędów zgłaszanych przez serwisowany samochód podejmuje się dalsze kroki celem wyeliminowania usterki oraz jej bezpośredniej przyczyny. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie i pozwala na zaoszczędzenie czasu.

Inne okoliczności, w których warto udać się do elektromechanika celem wykonania diagnostyki komputerowej jest chęć zakupu samochodu. Gdy jesteśmy gotowi zdecydować się na zakup danego pojazdu, warto poprosić sprzedającego o możliwość udania się na stację diagnostyczną i sprawdzić tam, jakie informacje zapisane są w jego „czarnej skrzynce”. Może okazać się, że wykryte w takiej sytuacji zostaną próby manipulowania przebiegiem czy też informacje o odnotowanej przez czujniki kolizji. Jeśli sprzedawca będzie stanowczo odmawiał, niemal pewne jest, że ma on coś do ukrycia.

Nic nie naprawisz bez dobrej diagnozy

Współczesne samochody zniechęcają użytkowników do prób samodzielnego naprawiania ich na wszelkie możliwe sposoby. Są one skomplikowane, naszpikowane elektroniką i na pewnym etapie zawsze pojawia się konieczność podłączenia pojazdu do komputera. Sytuacja jest trudna także dla mechaników, którzy muszą nadążać za ciągle ewoluującymi samochodami oraz nowymi oraz udoskonalanymi technologiami.

Diagnostyka komputerowa samochodu jest bardzo potężnym narzędziem i to nie tylko gdy pojawi się awaria, ponieważ pozwala im także zapobiegać. Użyteczna jest też przy innych działaniach, takich jak chip tuning czy eko tuning, gdyż pozwala ona na sprawdzenie, czy silnik jest przygotowany na wprowadzenie zmian lub czy zostały one wprowadzone poprawnie.

11.05.2018