Klimatyzacja samochodowa – pomoc latem i zimą

Strona główna » Blog warsztatu samochodowego » Klimatyzacja samochodowa – pomoc latem i zimą

Klimatyzacja samochodowa – pomoc latem i zimą

Zimno, zimno, ciepło …

Może zdarzyć się, że pewnego dnia klimatyzacja w naszym samochodzie przestanie działać. Zwykle dzieje się tak, gdy zaniedbamy serwisowanie i przez ubytki naturalne po prostu zabraknie w układzie czynnika chłodzącego i rozwiązaniem będzie jego nabijanie. Może też się okazać, że przyczyna awarii jest nieco poważniejsza – na przykład może okazać się, że doszło do uszkodzenia sprężarki, rozszczelnienia układu, powstania dziury w chłodnicy czy też innego mechanicznego uszkodzenia zaworów lub przewodów. W takiej sytuacji należy się niestety liczyć z większym wydatkiem.

Prawda jest taka, że praktycznie każdą awarię klimatyzacji samochodowej da się naprawić, jednak po co narażać się na dodatkowe koszty, gdy po prostu dbając o samochód można ich najzwyczajniej uniknąć.

Regularny serwis klimatyzacji

Przyjmuje się, że serwis klimatyzacji powinien być wykonywany co najmniej raz na dwa lata. Jednak jeśli często korzystamy auto klimy, to warto wykonać przegląd, nabijanie i odgrzybianie klimatyzacji oraz wymianę filtra kabinowego raz do roku – na przykład na wiosnę lub gdy wykonujemy doroczny przegląd techniczny samochodu. Dzięki temu klimatyzacja będzie pracowała bezawaryjnie oraz unikniemy chociażby przykrego zapachu wynikającego z jej zagrzybienia.

Wykonanie pełnego serwisu klimatyzacji samochodowej nie jest możliwe w zaciszu własnego garażu. Do przeprowadzenia nawet podstawowych czynności serwisowych konieczne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu oraz znajomość konstrukcji i zasad funkcjonowania tego układu. Aczkolwiek możemy zadbać o to, by była poprawnie użytkowana – uruchamiana latem dopiero po uprzednim przewietrzeniu pojazdu, wyłączana na chwilę przed końcem jazdy, a zimą włączana od czasu do czasu, by cały układ pozostawał nasmarowany.

Sprawna klimatyzacja samochodowa to same korzyści

Wiele osób podróżujących samochodem na długich trasach doceni zalety klimatyzacji samochodowej dopiero, gdy ta się zepsuje. Dlatego właśnie warto pamiętać by o nią dbać, bo sprawna "auto klima" to dla nas korzyści takie jak:

  • Podwyższony komfort jazdy.
  • Brak uczucia znużenia spowodowanego przegrzaniem.
  • Łatwiejsza koncentracja.
  • Możliwość podróżowania w najlepiej odpowiadającej nam temperaturze.
  • Szybkie odparowywanie szyb.

Podobnie jak wszelkie inne prace serwisowe przy pojeździe, tak też serwis klimatyzacji musi być wykonany profesjonalnie. Warto zlecić go sprawdzonym warsztatom, takim jak Grand Service, który zlokalizowany jest w Koziegłowach, a z jego usług chętnie korzystają także kierowcy z Myszkowa, Zawiercia czy też Lublińca. Profesjonalnie wykonany serwis zagwarantuje, że nasza klimatyzacja samochodowa będzie nam służyła długo, a upały nie będą nam straszne.

28.05.2018