Użytkowanie i serwisowanie klimatyzacji samochodowej

Strona główna » Blog warsztatu samochodowego » Użytkowanie i serwisowanie klimatyzacji samochodowej

Użytkowanie i serwisowanie klimatyzacji samochodowej

Technologia zapewniająca komfort jazdy – klimatyzacja samochodowa

Chłodzenie podczas pracy klimatyzacji samochodowej odbywa się na podobnych zasadach, jak w przypadku lodówek i klimatyzatorów domowych. Ciepłe powietrze jest schładzane czynnikiem chłodzącym. Nazywa się to „wymianą czynnika”, czyli zamianą stanu ciekłego na lotny i z powrotem na ciekły. Powoduje to obniżenie temperatury powietrza i ponowne jego przejście w stan ciekły. Klimatyzacja nie pracuje przez cały czas, ale działa fazami: rozprężenia, oddania energii, procesu skraplania powietrza, po czym cykl się powtarza. Kierowca powinien pamiętać, że jest to złożona technologia, wymagająca specjalnego traktowania.

Jak samodzielnie dbać o klimatyzację? Podstawowe zasady.

Kierowcy używają klimatyzacji nawet w trudnych warunkach, takich jak duże wahania temperatury i ciśnienia. Urządzenie jest do tego przystosowane, ale korzystanie z niego wymaga przestrzegania pewnych zasad. Przede wszystkim właściciel samochodu powinien często używać klimatyzacji - przedłuży to jej trwałość. Układ tego urządzenia jest smarowany olejem, który wypełnia wnętrze całości. Podczas pracy klimatyzacji olej dociera do jej najdalszych zakamarków – ułatwia to skuteczne działanie poszczególnych części.

Niezależnie od pory roku, należy o tym pamiętać i zadbać o dobre warunki do pracy klimatyzacji:

  • latem – podczas upałów należy przed włączeniem klimatyzacji przewietrzyć samochód,
  • zimą – przynajmniej raz na dwa tygodnie należy uruchomić chłodzenie w aucie.

Kierowca zadba w podstawowym zakresie o swoją klimatyzację, jeśli będzie pamiętał o tej zasadzie. Jednak są sytuacje, że pomimo starań pojawiają się problemy z działaniem tego urządzenia.

Najczęstsze problemy z klimatyzacją– kiedy udać się do serwisu?

Kiedy szyby parują, a z klimatyzacji wydobywa się nieprzyjemny zapach, to sygnał, że trzeba odwiedzić serwis. Najczęstsze przyczyny usterek to:

  • niewystarczająca ilość czynnika chłodzącego,
  • niewłaściwy olej lub barwnik UV wpływający na pracę całego układu,
  • niedostateczne oczyszczenie całości układu po zatarciu sprężarki,
  • sprężanie cieszy, czego skutkiem jest hałas i zatarcie się sprężarki,
  • brak lub spóźniona konserwacja w serwisie klimatyzacji,
  • słaba wymiana ciepła w skraplaczu,
  • awaria koła DL sprzęgła „zrywnego”, co zatrzymuje pracę sprężarki.

Lepiej zapobiegać problemom niż naprawiać, ale gdy zajdzie taka potrzeba – nie warto zwlekać z wizytą w serwisie. Ceną za zwłokę jest zmniejszony komfort jazdy, a czasem nawet zagrożenie dla zdrowia kierowcy i jego pasażerów.

Regularne przeglądy w serwisie klimatyzacji

Pomoc serwisu jest niezbędna do prawidłowej pracy klimatyzacji samochodowej. Regularne przeglądy wydłużą żywotność urządzenia. Serwisowanie powinno odbywać się przynajmniej raz do roku, fachowcy zajmują się zaś takimi zadaniami, jak:

  • wymiana filtra kabinowego,
  • czyszczenie kanałów, którymi powietrze przedostaje się do wnętrza kabiny samochodowej,
  • odgrzybienie parownika,
  • sprawdzenie drożności kanału odprowadzającego skropliny z parownika,
  • czyszczenie wlotów powietrza na zewnątrz pojazdu.

Jeśli samochód pracuje w warunkach dużego zanieczyszczenia, to przegląd powinien odbywać się przynajmniej dwa razy w roku, najlepiej wiosną i jesienią.
Średnio co dwa lata w serwisie przeprowadza się również czyszczenie klimatyzacji z wilgoci i uzupełnianie czynnika chłodzącego. Z kolei nieprzyjemny zapach, który pojawia się podczas pracy układu, to najczęściej sygnał dla nas, że do wnętrza wdarł się grzyb. Sposobem na niego jest usługa ozonowania, która pomoże pozbyć się wszelkich pleśni, grzybów, roztoczy, bakterii i wirusów.

Przyjemnie jest poczuć chłód wewnątrz auta podczas upałów i cieszyć się jazdą pozbawioną problemów. Warto więc znać zasady dbania o klimatyzację i pamiętać o regularnych przeglądach. Inwestycja w usługi serwisu zapewni przedłużenie trwałości klimatyzacji i uniknięcie kłopotów w jej użytkowaniu.


07.04.2016